Zajęcia edukacyjne

Lekcja języka polskiego w klasie VIII z wykorzystaniem klocków LEGO

Części zdania z LEGO!

W ramach przygotowań do egzaminu postanowiliśmy wykorzystać klocki LEGO w nauce gramatyki. Najpierw uczniowie przypomnieli poznane części zdania. Potem każdy wybrał sobie 5 klocków LEGO w odpowiednich kolorach, każdemu kolorowi była przyporządkowana inna część zdania (czarny- podmiot, biały- przydawka, czerwony- orzeczenia, żółty- dopełnienie, zielony- okolicznik ). Następnie uczniowie otrzymali paski ze zdaniami. Ich zadaniem było zbudować z klocków takie właśnie zdanie. Polecam taki sposób na powtórzenie części zdania w każdej klasie.

Lekcja języka polskiego w klasie VI z wykorzystaniem klocków LEGO

Części mowy z LEGO!

Tym razem postanowiliśmy wykorzystać klocki LEGO w nauce gramatyki. Najpierw uczniowie przypomnieli poznane części mowy. Potem każdy wybrał sobie 7 klocków LEGO w odpowiednich kolorach, każdemu kolorowi była przyporządkowana inna część mowy (czarny- czasownik, biały- rzeczownik, czerwony- przymiotnik, żółty- przysłówek, pomarańczowy- przyimek, zielony- zaimek i niebieski - liczebnik). Następnie uczniowie otrzymali paski ze zdaniami. Ich zadaniem było zbudować z klocków takie właśnie zdanie. Naprawdę polecam taki sposób na powtórzenie części mowy w każdej klasie.

Klocki LEGO na lekcji języka polskiego w klasie VIII.

19 stycznia 2024 r na lekcji języka polskiego uczniowie klasy VIII wykorzystywali metodę pracy z klockami LEGO . Każdy uczeń miał możliwość aktywnego uczestniczenia w lekcji, budując sceny z omówionych lektur. To działanie pozwoliło im komunikować się ze sobą, szukać interesujących rozwiązań czy wykazywać się kreatywnością. Ósmoklasiści do wspólnych działań wykorzystali m.in. lektury: ,,Opowieść wigilijną” , ,,Małego Księcia”, ,,Balladynę” oraz ,,Latarnika”.

Klocki LEGO na lekcji języka polskiego w klasie VI.

19 stycznia 2024 r. uczniowie klasy VI podczas lekcji podsumowąjącej poznane lektury sięgnęli po klocki Lego. Zadanie polegało na wymyśleniu i zbudowaniu miejsc zwiazanych z omawianymi tekstami. Po zbudowaniu budowli należało zaprezentować swoją pracę i opisać stworzone miejsce. Od początku zajęć dało się zauważyć ogromne zaangażowanie i skupienie nad wykonywanym zadaniem, dzięki czemu powstałe miejsca okazały się przemyślane i zbudowane z wyjątkową dbałością o szczegóły! Były sceny z lektury ,,Ania z Zielonego Wzgórza” , ,,Hobbit , czyli tam i z powrotem”, ,,Ten obcy”.