Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD obejmuje trzy grupy objawów
1. Nadmierną ruchliwość
2. Zaburzenia koncentracji uwagi
3. nadmierną impulsywność
Jest zaburzeniem, które rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie.
OBJAWY NADRUCHLIWOŚCI
Dziecko jest pobudzone, ciągle sie wierci, porusza rękami i nogami. Nadmierną ruchliwość obserwuje się w różnych sytuacjach i miejscach. dziecko nie umie dostosować swojego zachowania do okoliczności. Podczas zabawy często zachowuje się nieadekwatnie głośno. Nie umie odpoczywać w ciszy i spokoju.
U nastolatków często objawy nadmiernej ruchliwości często są mniej widoczne niż u dzieci, ponieważ w miarę dorastania łatwiej jest im opanować potrzebę bycia w ruchu. Zamiast tego przeżywają uczucię wewnętrznego niepokoju.
OBJAWY ZABURZEŃ KONCENTRACJI UWAGI
Podczas nauki, odrabiania zadań, wykonywania obowiązków dziecko nie zwraca uwagi na szczegóły, popełnia błędy wynikające z "niedopatrzenia". Nie potrafi skoncentrować się na nieciekawym dla niego zadaniu, choc zwykle bez problemu skupia się na czynności, która go interesuje. Wygląda jakby nie słuchało co się do niego mówi. Często trzeba kilkukrotnie powtórzyć komunikat lub plecenie zeby zareagowało. Ma trudności w postępowaniu wg instrukcji. Przerywa wykonywanie zadań lub obowiązków, nie kończy ich. Ma problemy z zaplanowaniem aktywności i zadań. Zwleka z ich rozpoczęciem lub odkłada na ostatnią chwilę. Unika lub z dużą niechęcią podejmuje zadania wymagające długotrwałego wysiłku umysłowego. Gubi rzeczy - przybory szkolne, zabawki, czesto nie pamięta gdzie zostawiło dany przedmiot. Łatwo rozprasza się pod wpływem bodźców zewnetrznych. Często zapomina o codziennych obowiązkach np. pościeleniu łóżka.
OBJAWY NADMIERNEJ IMPULSYWNOŚCI:
Dziecko często odpowiada na panie zanim osoba pytająca skończy je zadawać. w sytuacjach grupowych (np. w grach i zabawach) nie umie spokojnie czekać na swoją kolej. Przerywa innym rozmowę lub czyność "wtrąca się" w wypowiedzi i aktywności innych. Jest gadatliw, mówi to co mysli bez zastanowienia i nie zważając czy w danej sytuacji tak "wypada"
materiał powstał na podstawie artykułu "Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)" lek. M. Miernik-Jaeschke, prof. dr.hab. I.Namysłowska"