Badania przesiewowe

Początek roku szkolnego to duże wyzwanie zarówno dla dzieci rozpoczynających naukę w różnych placówkach edukacyjnych, jak i dla rodziców. To także wzmożony okres pracy logopedy ponieważ przez wrzesień prowadzi on badania przesiewowe. Czym są? Jak wyglądają? Czy wyrazić na nie zgodę?

Bania przesiewowe:

• pomagają dokonać oceny mowy u wszystkich dzieci uczęszczających do placówki,

• ocenić postępy dzieci, które uczestniczyły w poprzednim roku szkolnym w zajęciach logopedycznych,

• stanowią podstawę do zakwalifikowania na zajęcia logopedyczne dzieci, które wcześniej nie były objęte wsparciem logopedycznym,

• niejednokrotnie są przyczyną zorganizowania logopedycznych konsultacji z rodzicami, które uświadamiają rodzicom znaczenie trudności dziecka.

Jak wygląda badanie przesiewowe?

Logopeda indywidualnie bada rozumienie i nadawanie mowy. Poziom badania powinien być dostosowany do norm rozwojowych dzieci. Zazwyczaj logopedyczne badanie przesiewowe obejmuje:

• badanie rozumienia mowy,

• badanie opowiadania (konstruowanie zdań, gramatyka),

• badanie artykulacji,

• badanie sprawności narządów artykulacyjnych (w tym sprawność języka i warg, ocenę wędzidełka podjęzykowego),

• ocenę toru oddechowego.