Jak wspierać rozwój mowy dziecka w codziennych sytuacjach i podczas zabawy

Terapia logopedyczna szczególnie w przypadku dzieci z opóźnionym rozwojem mowy (ale też z afazją, dyslalią, zaburzonym rozwojem mowy i innymi trudnościami), powinna opierać się na zabawie i włączanie ćwiczeń w codzienne czynności.

Terapia szczególnie maluchów i dzieci w wieku przedszkolnym powinna odbywać się przez zabawę ( ruch i działanie) Dlaczego? Zabawa jest naturalnym elementem rozwoju, jest naturalną czynności i poznawaniem świata. Często Rodzice mawiają: ”W tym tygodniu mało ćwiczyliśmy ponieważ nie mieliśmy czasu”. Jeśli ćwiczenia i zalecenia terapii wplecie się w codzienne sytuacje o wiele łatwiej będzie znaleźć miejsce i czas na wspieranie rozwoju mowy dziecka.

Jakie zabawy , jakie sytuacje wykorzystać do ćwiczeń? Czy gra w planszówki nie będzie idealną okazją do wielokrotnego powtarzania logopedycznego ćwiczenia? Moment nakrywania do stołu bądź wieczorna toaleta? W zabieganym dniu ciężko znaleźć czas na utrwalanie ćwiczeń w domu, dlatego znajdź moment w ciągu dnia, w którym będzie ku temu możliwość:

- schodzenie lub wchodzenie po schodach (podczas tej czynności za każdym krokiem możemy np. kląskać, powtarzać sylabę)

- jazda windą

- korek, stanie na czerwonym świetle (idealny moment na ćwiczenie języka)

- spacer do przedszkola

- mycie zębów – idealny moment na ćwiczenia z elementami masażu, żeby było łatwiej zapamiętać można przykleić na lustro karteczkę samoprzylepną.

Na pewno znajdzie się jeszcze wiele innych przykładów wykorzystania systuacji codziennych do wspierania rozwoju mowy Twojego dziecka :)