Terapia logopedyczna szczególnie w przypadku dzieci z opóźnionym rozwojem mowy (ale też z afazją, dyslalią, zaburzonym rozwojem mowy i innymi trudnościami), powinna opierać się na zabawie i włączanie ćwiczeń w codzienne czynności.
Terapia szczególnie maluchów i dzieci w wieku przedszkolnym powinna odbywać się przez zabawę ( ruch i działanie) Dlaczego? Zabawa jest naturalnym elementem rozwoju, jest naturalną czynności i poznawaniem świata. Często Rodzice mawiają: ”W tym tygodniu mało ćwiczyliśmy ponieważ nie mieliśmy czasu”. Jeśli ćwiczenia i zalecenia terapii wplecie się w codzienne sytuacje o wiele łatwiej będzie znaleźć miejsce i czas na wspieranie rozwoju mowy dziecka.
Jakie zabawy , jakie sytuacje wykorzystać do ćwiczeń? Czy gra w planszówki nie będzie idealną okazją do wielokrotnego powtarzania logopedycznego ćwiczenia? Moment nakrywania do stołu bądź wieczorna toaleta? W zabieganym dniu ciężko znaleźć czas na utrwalanie ćwiczeń w domu, dlatego znajdź moment w ciągu dnia, w którym będzie ku temu możliwość:
- schodzenie lub wchodzenie po schodach (podczas tej czynności za każdym krokiem możemy np. kląskać, powtarzać sylabę)
- jazda windą
- korek, stanie na czerwonym świetle (idealny moment na ćwiczenie języka)
- spacer do przedszkola