W ramach konkursu Fundacji mBanku „Rosnę z matematyką” Szkoła wygrała grant na realizację projektu „Matematyka w bajkach ukryta”.
Projekt zakłada cykl zajęć dla dzieci oraz działania z bliskimi w oparciu o kręgi tematyczne Prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej z odniesieniem do podstawy programowej. Każde spotkanie to bajka. Bohaterowie bajek przeżywają przygody, jednocześnie odkrywając tajemniczy świat obszarów matematycznych.
Czas przewidziany na realizację projektu to: luty 2025 – maj 2025.
Matematyczne porządki z Michaliną i Michałem
W grupie „Kolorowe Kredki” odbyły się wyjątkowe zajęcia matematyczne inspirowane bajką pt. „Michalina i Michał. Klasyfikacja”. Przedszkolaki przeniosły się do świata kolorowych szkiełek, które – tak jak bohaterowie opowieści – porządkowały według koloru, wielkości i kształtu. Dzieci uczyły się klasyfikowania, układania przedmiotów w szeregi i rytmy, rozwijając przy tym spostrzegawczość, logiczne myślenie i umiejętność współpracy.
Zajęcia dostarczyły nie tylko wielu emocji, ale również cennej wiedzy, pokazując, że matematyka może być niezwykłą przygodą!
W naszym przedszkolu dzieci z grupy starszaków przeniosły się do świata bajki „Jaś i magiczna fasola”, by przeżyć niezwykłą przygodę z… matematyką!
Podczas zajęć dzieci:
- liczyły magiczne fasolki,
- mierzyły wysokość fasolowego drzewa,
- rozwiązywały zadania z dodawaniem i odejmowaniem na „złotych jajkach”,
- sortowały skarby olbrzyma według koloru i kształtu,
Zabawa połączona z nauką to najlepszy sposób na rozwijanie logicznego myślenia, orientacji przestrzennej i umiejętności matematycznych. A wszystko to w magicznej, bajkowej atmosferze!
Zajęcia - Roszpunka – Mierzenie długości
W wieży wysoko nad ziemią Roszpunka nudzi się okrutnie… ale znajduje niezwykłe zajęcie – mierzy wszystko dookoła swoimi magicznymi włosami! Czy łóżko jest dłuższe niż krzesło? Ile stóp ma szafa? A ile kapcie z pomponami? Dzieci razem z Roszpunką: szacowały długości przedmiotów, mierzyły za pomocą dłoni, stóp, butów i innych "naturalnych" miar, dowiedziały się, dlaczego warto mieć… centymetr krawiecki!
Cele zajęć:
- rozwijanie umiejętności szacowania i porównywania długości,
- pomiar długości przy użyciu dłoni, stopy, buta,
- wprowadzenie pojęcia miary (centymetr, metr).
Zajęcia; Magiczne liczenie z Leśną Liczbą 10!
Zajęcia, Magiczne liczenie z Leśną Liczbą 10! zabrały dzieci do zaczarowanego lasu, gdzie spotkały Liczbę 10! Wspólnie z naszymi małymi przyjaciółmi - Królikiem Kaziem, Wiewiórką Zosią i Jeżykiem Michaśkiem, uczyliśmy się liczyć do 10! Dzieci nie tylko poznały liczbę 10 w zabawny sposób, ale także rozwiązywały zadania matematyczne z wykorzystaniem Kart Grabowskiego! Dzięki różnym zabawom, dzieci ćwiczyły umiejętność liczenia, a także dopasowywania liczb do rzeczy, które nas otaczają. Oprócz matematyki, rozwijały także logiczne myślenie i koncentrację.
Zajęcia "Bajka o Liczbach w Krainie Porządku" to idealna okazja, by wprowadzić dzieci w świat matematyki, ucząc ich podstawowych zasad porządkowania liczb w sposób zabawny i angażujący. Dzieci poprzez interaktywne gry i zadania uczą się rozpoznawania kolejności liczb, porównywania ich oraz orientacji w przestrzeni liczb. Dzięki zabawie dzieci lepiej rozumieją pojęcia takie jak „pierwszy”, „drugi”, „trzeci”, a także rozwijają swoje umiejętności matematyczne.
Zajęcia „Bajka o Zaczarowanym Lesie Liczb”
Zajęcia inspirowane bajką „Bajka o Zaczarowanym Lesie Liczb” mają na celu rozwijanie umiejętności liczenia oraz logicznego myślenia u dzieci. Dzięki interaktywnym zabawom, dzieci uczą się podstawowych działań matematycznych w przyjazny i angażujący sposób.
Cele zajęć:
- Kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie podstawowych działań matematycznych.
- Rozwijanie logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów.
- Wspieranie współpracy i komunikacji w grupie poprzez wspólne rozwiązywanie zadań.
- Ćwiczenie motoryki małej poprzez rysowanie i manipulowanie przedmiotami.
- Stymulowanie aktywności ruchowej poprzez zabawy łączące naukę z ruchem.
- Zachęcanie dzieci do odkrywania matematyki w codziennych sytuacjach i zabawie.
Zajęcia „Matematyczna podróż Lidki”
Zajęcia na podstawie bajki matematycznej „Rytmy Lidki” rozwijają u dzieci logiczne myślenie, umiejętność klasyfikowania i poczucie rytmu. W ciekawy i angażujący sposób łączą naukę matematyki z elementami kultury afrykańskiej, inspirując dzieci do twórczej zabawy.
Cele zajęć:
- Rozwijanie umiejętności rozpoznawania, kontynuowania i tworzenia rytmów.
- Kształtowanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według cech (kolor, kształt, przeznaczenie).
- Rozwijanie koordynacji ruchowej i słuchowej poprzez zabawy rytmiczne.
- Wzbogacenie wiedzy dzieci o kulturze afrykańskiego plemienia Zulu.
Zajęcia Rytmiczna Kraina
To kolejna bajkowa kraina którą odwiedzili bohaterowie matematycznej bajki. To miejsce, gdzie wszystko układa się w powtarzające się wzory! Podczas zajęć przedszkolaki odkrywały, jak rytmy występują w otaczającym ich świecie – w muzyce, ruchu, przyrodzie i codziennych czynnościach.
Cele zajęć:
- Rozwijanie umiejętności rozpoznawania i kontynuowania rytmów.
- Kształtowanie spostrzegawczości i logicznego myślenia.
- Pobudzanie koordynacji ruchowej poprzez zabawy rytmiczne.
- Nauka przez zabawę i doświadczanie.
WARSZTATY ,, Matematyka w naszej bajce ukryta"
Dziś w naszym przedszkolu przenieśliśmy się do magicznego świata Oleńki i jej zaczarowanego lustra ! Dzieci z radością odkrywały, jak działa lustrzane odbicie, ćwicząc orientację w schemacie własnego ciała.
To była świetna zabawa i nauka w jednym! Dzięki takim zajęciom rozwijamy logiczne myślenie, koordynację ruchową i spostrzegawczość.
Zajęcia - Orientacja w schemacie własnego ciała- bajka Oleńka
Za nami fantastyczne zajęcia, podczas których starszaki odkrywały matematykę w bajkach! Tym razem Oleńka pomogła dzieciom w nauce orientacji w schemacie własnego ciała. Starszaki świetnie poradziły sobie z rozpoznawaniem lewej i prawej strony, wskazywaniem części ciała i nazywaniem ich w przestrzeni. Wszystko odbywało się w radosnej, bajkowej atmosferze pełnej ruchu i kreatywnej zabawy.