SZKOŁA

PLAN DALTOŃSKI

 

PLAN DALTOŃSKI - projekt  realizowany w grupie 5-6 latków.

Koncepcja edukacji daltońskiej oparte są na trzech założeniach:
 - nauka samodzielności,
-  nauka odpowiedzialności,
-  nauka współpracy.

Plan daltoński doskonale przygotowuje dzieci do samodzielnej pracy w szkole i powoduje, że dzieci nawzajem motywują się do indywidualnej pracy, a przy tym nabywają kolejnych umiejętności nie tylko poznawczych, ale także uczą się współpracy ze sobą, pomagając sobie wzajemnie. Rozwija się też u dzieci motywacja wewnętrzna oraz umiejętność aktywnego słuchania.
 

Proces dydaktyczno-wychowawczy w edukacji daltońskiej oparty jest na wizualizacji. Znajdujące się w sali kolorowe zdjęcia-obrazy, piktogramy, pozwalają dzieciom lepiej zrozumieć i zapamiętać zasady funkcjonowania w grupie. 

W naszym przedszkolu  wizualizacja obejmuje:
 
Kolory dnia - każdy dzień tygodnia ma przypisany określony kolor: poniedziałek- czerwony, wtorek- niebieski, środa- pomarańczowy, czwartek- zielony, piątek- żółty; każdego ranka dzieci przesuwają suwak na określony kolor, symbolizujący aktualny dzień tygodnia.

Plan dnia- na zegarach zaznaczone są godziny, do których trwają poszczególne działania , pod nimi znajdują się piktogramy ukazujące rodzaje aktywności i przykłady zadań wykonywanych w danym przedziale czasowym. Z dziećmi planuje się działania, które wystąpią w danym dniu, od czasu do czasu umieszcza się tam również piktogram z niespodzianką. W trakcie realizacji zadań , wraz z upływem czasu dzieci zaznaczają, które z zadań jest realizowane i jednocześnie , co jeszcze przewiduje się do końca dnia. Takie działanie z założenia ma budzić w dziecku poczucie odpowiedzialności za realizację poszczególnych elementów.

Kalendarz urodzin - dzieci mają możliwość same kontrolować, kto jeszcze będzie obchodził urodzinki w najbliższym czasie, jednocześnie utrwalają pory roku i nazwy miesięcy.
Dyżury (tablice zadań porządkowych)- określa , kto pełni dyżur i jakie ma w związku z tym zadania do wykonania.

Zegar daltoński- pozwala na określanie czasu trwania danego działania.  Wykorzystywany jest  przy różnych okazjach (zabawa, sprzątanie, posiłek). Dzieci obserwując wskazówkę same widzą upływający czas i wiedzą, że pora kończyć dany rodzaj aktywności. Pomaga to w sprawnej organizacji i samodzielnym gospodarowaniu wyznaczonym czasem. 
                                                                                                                                                                        Marta Opolska

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Królowej Bony Sforzy w Obrubnikach
    Obrubniki 33
    16-002 Dobrzyniewo Duże
  • (85) 7197-098

Galeria zdjęć