SZKOŁA

Programy, projekty, akcje

ARCHIWUM

ROK 2022/2023

 

"PołączMY siły!"

 

"PołączMY siły!" 

SZKOLNE INICJATYWY NA RZECZ ŚRODOWISKA

OCHRONA ROŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ

MY grupa projektowa - warsztaty #NaszaRodzinnaKwietnaRabata, akacja ekologiczna "kwieta łąka" nasadzenie nowych ziół, pomoc w zaplataniu zielonych altan.

MY klasa - opieka nad roślinnością ogrodu sensorycznego.

MY szkoła - szkolny konkurs na TikToka #NaszaRodzinnaKwietnaRabata, zajęcia tematyczne "EKOprzepis", wyprawy ekologiczne z aparatem fotograficznym- fotografowanie bioróżnorodności w szkolnych ogrodach, Światowy Dzień Wody z PAH, cykl zajęć edukacyjnych - "Różnorodnosć biologiczna".

MY rodzina -  warsztaty #NaszaRodzinnaKwietnaRabata,szkolny konkurs na TikToka #NaszaRodzinnaKwietnaRabata, dostoswanie zakątka "Ostoi Przyrody" do potrzeb uczniów, Rodzinny konkurs na makietę przydomowego ogrodu z zachowaniem różnorodności biologicznej. 

MY gmina - fotorelacja przedstawiający różnorodność biologiczną występującą w szkolnych ogrodach,

MY społeczność lokalna- Lokalny Punkt Adopcji Roślin. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

" Ecology must be everywhere "

Projekt  Ecology must be everywhere ! realizowany jest w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Woloności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.

Projekt ma na celu zniesienie barier komunikowania się w języku angielskim. Możliwość ciągłego porozumiewania się " żywym językiem " w sytuacjach stworzonych, praktycznych zapewni wzrost tej umiejętności. Wzrost świadomości ekologicznej oraz postaw społecznych to kolejna realna umiejętność wykorzystania wiedzy językowej i ekologicznej w praktyce, która doprowadzi uczniów do rezygnacji z bariery językowej na rzez aktywnego poszukiwania.
Projekt obejmuje 30 zajęć pozalekcyjnych, gdzie tematem przewodnim jest ekologia, jako jedno z najważniejszych zagadnień społecznych. Podzielony jest na 9 modułów, w których uczniowie będą realizowali zamierzone zadania, m.in.: 1. "Ecology and me ", " Ecology and my family", " Ecology and my friends", " Ecology and my school", " Ecology and my neighbourhood", "Ecology and in Dobrzyniewo Duże", " Ecology in my province ", " Ecology and my country" i podsumowanie projektu.

Na pierwsze zajęcia przyszli chętni i ciekawi nowości komunikacyjnych w języku angielskim uczniowie klasy IV, V i VI. Oto nasza grupa projektowa.  Przywitaliśmy się i wybraliśmy naszą piosenkę przewodnią, która będzie z nami do końca projektu. Zobacz sam, jaka jest eco.
https://youtu.be/77DzQvJOvKI

 

Na pierwszym modułowym spotkaniu p.t. "Ecology and me" wyjaśniliśmy zagadnienie ekologii. Potem zaczęliśmy tworzyć zasady segregacji śmieci wykorzystując wiedzę już znaną, dzięki której człowiek ma istotny wpływ na otaczające go środowisko. Prawidłowo sortując śmieci, ograniczamy ich tony, które zanieczyszczają środowisko, a to z kolei powoduje, że minimalizujemy zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Odpowiednie sortowanie odpadów sprawia, że możemy dać im drugie życie – coraz więcej rzeczy, z których korzystamy na co dzień, pochodzi z odzysku materiałowego.
 Na naszych plakatach można zobaczyć zapisy, co można wrzucać i też  czego nie wrzucamy do poszczególnych pojemników.

 

Kolejnym działaniem był moduł: "Ecology and my family", gdzie uczniowie wykonali biżuterię z materiałów ekologicznych i sami wykazali się niesamowitą pomysłowością nad ich tworzeniem. Były kolczyki z korków, które malowano farbą i łączono na wygiętym spinaczu,  bransoletka na sznurku owijana kolorowa nitką, naszyjnik z kolorowych elementów kwiatków. Do każdej biżuterii dołączone zostały życzenia w języku angielskim i ofiarowano je osobie bliskiej z rodziny.
Następnie nasze koleżanki i koledzy wykonali trzy gry o tematyce ekologicznej również w języku angielskim. Najwięcej zabawy sprawiło zagranie w grze innej grupy. Na koniec gry zamieszczono na tablicach korkowych korytarza naszej szkoły. Zachęcano innych uczniów do wspólnych gier w swoich klasach.

Następne działanie modułowe to " Ecology and my friends". Tutaj uczniowie zachęcali innych do uczestnictwa w przygotowanym przez siebie i prowadzonym konkursie ekologicznym w języku angielskim. Sami układali pytania z zakresu wiedzy z przyrody, biologii i chemii przy współpracy z nauczycielami wymienionych przedmiotów. Wzięły w nim udział dwie drużyny dwuosobowe i w trzeciej drużynie jeden uczeń. Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.
Dodatkowo grupa projektowa pracowała nad przygotowaniem przedstawienia w języku angielskim p.t. ' A GIFT FOR SANTA ' dzieciom z oddziału przedszkolnego i klasom I-III. Punktem kulminacyjnym występu było przygotowywanie prezentów dzieciom na Boże Narodzenie. W zamieszaniu elfy nie zapomniały o prezencie dla Mikołaju, który otrzymał małą czekoladkę. Przesłaniem przedstawienia była nagroda za dobre czyny. Zobaczcie zdjęcia i filmik:

Grupa z projektu ETAs gościła dzisiaj w Urzędzie Gminy w Dobrzyniewie Dużym, żeby podzielić się swoją pracą z projektu ekologicznego z języka angielskiego. Uczniowie wręczyli Panu Wójtowi obujęzyczne  ulotki o ciekawych miejscach na terenie  gminy, do których sami wykonali zdjęcia.  Uczestnicy wyjazdu zaproponowali przekazanie swoich broszur  turyście z Polski lub z zagranicy, odwiedzającemu nasze ciekawe miejsca na wakacje. Gospodarz gminy był mile zaskoczony i przekazał drobne podarunki.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NASZ KLIMAT

EDUKACJA EKOLOGICZNA

Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat odgrywa ważną rolę.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało materiał edukacyjny „Przyjaciele klimatu”, którego celem jest przybliżenie w przystępny sposób uczniom szkoły podstawowej kluczowych zagadnień związanych z ochroną klimatu oraz działaniami na rzecz adaptacji do zachodzących zmian klimatu.

Prezentowane w pakietach edukacyjnych treści mają wymiar "bazowy" i poza uporządkowaniem podstawowej terminologii z obszaru ochrony klimatu i adaptacji do zachodzących zmian klimatu, obrazują wymiar przyczynowo-skutkowy zachodzących zmian klimatu oraz działań adaptacyjnych (z perspektywy indywidualnej, lokalnej, krajowej i globalnej).

KLIMAT  TWORZĄ  LUDZIE

https://www.gov.pl/web/klimat/zalozenia

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IT for SHE

Uczniowie klasy klas 7 - 8 brali udział w projekcie IT for SHE Kids. Studentka kierunku informatycznego poprowadziła bezpłatne zajęcia nowoczsnych technologii.

Celem zajęć było m.in. zwiększenie zainteresowania obszarem światem robotyki oraz druku 3D  wśród dzieci.

Zajęcia odbywały się w ramach programu Wolontariatu IT for SHE. Organizatorem programu "IT for SHE" jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy przy wsparciu Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości oraz partnerzy.

IT for SHE - Home

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akademia Bezpiecznego Puchatka

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Piątka z narodowych

O projekcie

Piątka z Narodowych do projekt edukacyjny Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest:

  1. poszerzenie świadomości dotyczących polskich tańców narodowych,
  2. wzbudzenie zainteresowania historią polskich tańców narodowych,
  3. zapoznanie z tradycją danego regionu, strojami, zwyczajami,
  4. kształtowanie poprawnej postawy podczas tańca,
  5. kształtowanie poprawnej emisji głosu podczas śpiewania piosenek z regionu,
  6. wdrażanie do współpracy w grupie, kształtowanie poczucia wartości wspólnego działania, realizacji wspólnego celu i odpowiedzialności za jego osiągniecie,
  7. zrzeszanie społeczności szkolnej i integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego,

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Muzyczne spotkania z OiFP

Program i terminarz audycji muzycznych zorganizowanych w naszej szkole w roku szkolnym 2022/2023.

1). 7 października godz. 8.00 " Kosmiczne piosenki"

2). 5 grudnia godz. 11.00 " Świąteczne bajanie i kolęd śpiewanie"

3). 8 luty godz. 11.00 " O śpiewającej biedronce i muzykowaniu na łące"

4). 9 maj godz. 11.00 " Niezwykłe wybryki doktora muzyki"

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Umiem pływać

 

Obraz znaleziony dla: umiem pływać program logo

Program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych z klas I – III. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania. Program jest kierowany do dzieci – uczniów klas I – III bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo uczniów. Zajęcia odbywają się na Pływalni Powiatowej w Mońkach.

Główne cele programu:

  • upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,
  • nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
  • profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,
  • zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, poprzez skierowaną do uczniów ofertę uczestnictwa w dodatkowych  zajęciach sportowych,
  • efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),
  • wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie programem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie ma pływalni,
  • edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie

Projekt realizowany w grupie 5-6 latków.

Założenie projektu:

Istotną rolę w edukacji młodego pokolenia powinna zajmować ekologia. To na niej powinniśmy skupić nasze działania i to również jej powinniśmy poświęcać wiele czasu i uwagi. To, jak małe dziecko widzi świat ma integralny wpływ na to, jak będzie wyglądała nasza planeta za kilka, kilkanaście , czy nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego już teraz warto uczyć, zachęcać i pobudzać do działań ekologicznych przedszkolaki.

Projekt ekologiczny „W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie” ma być nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim zalążkiem edukacji proekologicznej. Ma zachęcać dzieci do odkrywania świata, ma pobudzać kreatywność, ma dawać radość tworzenia ale przede wszystkim ma pokazywać, jak wiele zależy od nas samych. Jak młody człowiek każdego dnia i w każdej sytuacji może wiele zdziałać w kierunku dobra planety Ziemi. Niech ten projekt płynący z naszych wewnętrznych przekonań i zamiłowań do idei recyklingu pozwoli tworzyć nową eko-edukację. Projekt został oparty na podstawie programowej wychowania przedszkolnego.

Cel ogólny:

- kształtowanie świadomości ekologicznej

Cele szczegółowe:

- kształtowanie postaw proekologicznych;

- uświadamianie zależności stanu środowiska od działalności człowieka;

- umożliwienie podejmowania działań ekologicznych w najbliższym środowisku;

- promocja idei ekologicznych; - wdrażanie do selektywnej zbiórki odpadów;

- pogłębianie zainteresowań przyrodniczych;

- uzmysłowienie roli papieru, tektury i kartonu w edukacji przedszkolnej;

- robudzanie kreatywności; - kształtowanie sprawczości i samodzielności;

- nabieranie pewności siebie i kształtowanie własnej wartości; 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Matematyka w zabawie ukryta

Projekt realizowany w grupie 5-6 latków.

CELE PROJEKTU:

Głównym celem II edycji projektu matematyczno-konstrukcyjnego pt.: „Matematyka w zabawie ukryta - Sztuka FinansowANIA i jak być przy KASIe" jest kształtowanie pojęć i umiejętności matematycznych dzieci w wieku przedszkolnym, w szczególności z zakresu rozwijania przedsiębiorczości oraz małej ekonomii a także rozwijanie wyobraźni oraz twórczej postawy zarówno dziecka jak i nauczyciela.

Cele szczegółowe:

- wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną,kształtowanie orientacji przestrzennej,wychwytywanie regularności w szlaczkach, rozetach, mozaikach,

- kształtowanie umiejętności przekładania regularności z jednej reprezentacji na inną, wspomaganie dzieci w kształtowaniu umiejętności liczenia, wspomaganie dzieci w kształtowaniu umiejętności rachunkowych, wspomaganie dzieci w rozwoju operacyjnego rozumowania, wspomaganie dzieci w rozwiązywaniu i układaniu zadań, wspomaganie dzieci w precyzyjnym rozumowaniu równości i nierówności,

- kształtowanie umiejętności dokonywania pomiaru ciężaru w codziennych sytuacjach,

- wspomaganie dzieci w zakresie ustalania stałości ilości płynów, kształtowanie intuicji geometrycznych, wspomaganie dzieci w rozumieniu umownej wartości pieniądza, kształtowanie intuicji geometrycznych,

-  rozwijanie pamięci oraz umiejętności myślenia abstrakcyjnego i logicznego rozumowania,

- rozwijanie zdolności myślenia twórczego oraz umiejętności wnioskowania, kształtowanie wyobraźni przestrzennej, kształtowanie umiejętności stosowania schematów, symboli i rysunków w sytuacjach związanych z życiem codziennym,

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BohaterON

76. rocznica Powstania Warszawskiego - BOHATERON 2020 - RAPORT CSR

 

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

 

Strona główna projektu: https://bohateron.pl

ROK 2021/2022

VI Szkolna Akademia Profilaktyki 13-15 czerwca 2022 r.

Zgodnie z coroczną tradycją, zapraszamy na obchody VI edycji Szkolnej Akademii Profilaktyki - programu, którego celem jest rozpowszechnianie idei profilaktyki pozytywnej, czyli prewencji w wychowaniu... innymi słowy - lubimy ten czas, gdy nie ma lekcji, a wszystkie dzieciaki z naszej szkoły, te małe i duże, mogą robić coś razem, poznawać siebie, bawić się i przez to zdobywać wiedzę...

Organizatorką przedsięwzięcia jest p. Ania (pedagog), a w tym roku jej pomocnikami będą studenci II roku pedagogiki z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku oraz Rodzice z Rady Rodziców.

A teraz to, co najważniejsze - czyli "profilaktyczny rozkład jazdy" :-)

Dzień I - poniedziałek - 13 czerwca

Zapraszamy uczniów klas I - VIII do udania się w magiczną podróż w świat uczuć/emocji, na stoiska pełne zabawy, odkryć, a przede wszystkim aktywności, które pozwolą nam lepiej poznać siebie... O godzinie 8.00 niech każda klasa oczekuje na specjalną przesyłkę... co dalej? To już tajemnica... Klasowe podróże będą realizowane do godziny 13.00 na boisku szkolnym. Dzieci tego dnia odjeżdżają pierwszym kursem.

Dzień II - wtorek - 14 czerwca

Tego dnia zapraszamy uczniów klas IV - VIII wraz z Rodzicami do uczestnictwa w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym. Zbiórka o godzinie 8.30 pod szkołą, powrót o godzinie 13.00. Podczas rajdu przewidujemy postój na ognisko z kiełbaskami, mnóstwo miłych integracyjnych atrakcji i podróż w wesołym towarzystwie. Dla tych, którzy nie jadą z nami, zapewnione są zajęcia opiekuńcze w szkole.

Więcej informacje o rajdzie znajduje się w zakładce Rajd...

W tym czasie uczniowie klas I-III mają zajęcia pod chmurką i bawią się wspólnie z wychowawcami.

Dzień III - środa - 15 czerwca

Od 9.00 uciekamy poza mury szkoły i spotykamy się na świeżym powietrzu na boisku szkolnym. Zapraszamy nasze przedszkolne maluszki, starszaków oraz uczniów szkoły do wspólnej zabawy, którą poprowadzą animatorzy z firmy "Ogarnij Bazę". Będą konkursy, tańce, wyzwania, mega wielki dmuchaniec dla najmłodszych, malowanie twarzy, zabawy sportowe. Na koniec odpoczynek na kocach, bajanie na dywanie i ... wszystko sponsorowane i współorganizowane przez Radę Rodziców.

O godzinie 19.30 starszych uczniów zapraszamy na "Nocowanie w szkole" - nocne podchody,  wieczorne kino z popcornem, wspólna kolacja i śniadanko, a przede wszystkim moc wrażeń. Z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników, kto pierwszy ten lepszy :)

Będzie jak zawsze SUPERRRRR!!!!! Do zobac

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rodzinny Rajd Rowerowy 14 czerwca 2022 r.

Zapraszamy Tych mniejszych i większych, miłośników sportu, chętnych do przemierzania nowych szlaków rowerowych, a przede wszystkim Tych, którzy wolą spędzić czas w ruchu i na świeżym powietrzu niż w ławce szkolnej....

Już 14 czerwca 2022 r. (wtorek) zapraszamy na Rodzinny Rajd Rowerowy gościńcem królewskim... uwieńczony kiełbaskową ucztą przy ognisku, gitarowym brzmieniem i wspólną zabawą! 

Tegoroczny rajd jest częścią Szkolnej Akademii Profilaktyki, realizowanej w dniach 13-15 czerwca 2022 r.

Zapraszamy nie tylko uczniów, ale i RODZICÓW... wszak pomoc na trasie zawsze jest mile widziana, a czas spędzony ze swoimi dziećmi - bezcenny...

Swą chęć udziału w rajdzie należy zgłaszać do dnia 10 czerwca 2022 r. (wypełnienie i podpisanie karty zgłoszenia i uwaga: dokładne zapoznanie się z regulaminem rajdu!!!).

 

Harmonogram rajdu:

*8.00 - egzamin praktyczny na Kartę Rowerową dla uczniów klasy IV (boisko szkolne)

8.30 - zbiórka pod szkołą, sprawdzenie obecności, sprawdzenie rowerów, omówienie trasy rajdu i przypomnienie zasad zachowania podczas rajdu

9.00 - wyjazd

9.45 - postój w Kopisku: ognisko z kiełbaskami i zabawy integracyjne

12.00 - wyjazd z Kopiska

ok.13.00 - planowany przyjazd pod szkołę

UWAGA: Tego dnia nie ma lekcji! Uczniowie odjeżdzają do domu rowerem lub autobusem (I kursem); dla osób nieuczestniczących w rajdzie przewidziane są zajęcia opiekuńcze w klasach.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obchody ŚWIĘTA SZKOŁY 21.04.2022 r.

   Zapraszamy  do wspólnych obchodów

ŚWIĘTA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KRÓLOWEJ BONY SFORZY W OBRUBNIKACH

21 kwietnia 2022 r. (czwartek)

Święto naszej szkoły to dzień bez lekcji, w którym cała społeczność szkolna angażuje się w różne przedsięwzięcia, których celem jest integracja i dobra zabawa.

W tym roku, od godziny 8.00 do godziny 13.00 zapraszamy do udziału w kiermaszu "Z kuchni królowej" (smakołyki, soki, kanapki, ciasta, ciasteczka itd.), zorganizowanym na dolnym korytarzu. Dochod z kiermaszu przeznaczony będzie na zakup sztandaru szkoły. Jeśli chcą Państwo wspomóc organizację kiermaszu, serdecznie zachęcamy do przyniesienia swoich ciast,wypieków i innych artykułow spożywczych (prosimy o przynoszenie ich do "kuchenki" do godziny 8.15 i zaznaczenie swojego zaangażowania poprzez wpis na Karcie Kuchmistrzów).

Harmonogram dnia:

8.00-10.00 przygotowywanie klas na przybycie Królowej Bony

10.00-11.30 przemarsz komisji konkursowej

11.45 ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród

12.00-13.00 wspólne zdjęcie z lotu ptaka (cała społeczność szkolna)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akcja ŻONKILE

To już dziesiąta, jubileuszowa, edycja akcji społeczno - edukacyjnej Żonkile. Tegorocznym tematem przewodnim akcji jest miłość. 19 kwietnia 2022 roku w 79 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim zachęcamy do przypięcia żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć. Akcję Żonkile wspierają w tym roku nowi ambasadorzy i ambasadorki: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska.

Przed nami nowe premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów - miłość. Do stworzenia opowiadan i reportaży zaprosiliśmy Annę Bikont, Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza, zaś dla najmłodszych mamy opowiadania Zofii Staneckiej i Justyny Bednarek.

Pakiet materiałów edukacyjnych opracowanych dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży zostanie wykorzystany podczas prowadzenia zajęć.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#skarpetkowewyzwanie

21 marca

to barwny dzień nie tylko z powodu nadejścia wiosny!

To właśnie tego dnia obchodzimy

Światowy Dzień Zespołu Downa…

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.

Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

W tym roku nasza szkoła aktywnie włącza się w obchody tego dnia poprzez organizację  #skarpetkowegowyzwania, którego celem jest danie wyrazu solidarności, tolerancji, a także podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa. Jak to zrobić?

Należy założyć tego dnia kolorowe skarpetki „nie do pary”!

smileyI przyjść do p. pedagog zrobić pamiątkowe zdjęcielaugh

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akcja czytelnicza "Poza kanonem"

A może by tak zrobić coś na przekór... komu? czemu? Tym wymogom czytelniczym!

Lektury obowiązkowe spędzają nam sen z powiek (hmm, a może usypiają?) i nie zawsze są tym, czego szukamy w świecie książek. A MY przecież lubimy w nim BYĆ... pochłaniać kolejne strony, wertować kartki tych książek, które sami wybieramy, wedle swoich zainteresowań. O taak...! Żeby choć na chwilę przeciwstawić się kanonom, 7 marca rozpoczynamy szkolną akcję "Poza kanonem", której inicjatorami są uczniowie z klasy VII. To właśnie oni, przez najbliższy tydzień będą zachęcać innych do sięgnięcia po te pozycje książkowe, które są dla nich wyjątkowe i eksponować je na bibliotecznym tipi, które zostanie ustawione na korytarzu (I piętro). Zachęcamy inne osoby, całe klasy, nauczycieli do przyłączenia się do naszej akcji.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt PASJOBUS

Każdy człowiek jest pełen potencjałów i zasobów...

czasem kryją się gdzieś głęboko, przykryte tremą, strachem, wstydem....

czasem próbują przedostać się na zewnątrz, ale gdy są już o krok, szybko chowamy je tam, gdzie nikt inny nie będzie w stanie ich dostrzec....

a czasem pozwalamy im ujrzeć światło dzienne, a nawet staramy się, aby były większe, silniejsze....

PASJOBUS to projekt, którego głównym celem jest stworzenie przestrzeni do tego, by ludzie, którzy odważyli sie rozwijać swoje pasje, opowiedzieli swoje historie, pokazali swoje hobby i zarażali świat tym, co mają w sobie NAJLEPSZEGO.

PASJOBUS to projekt cykliczy, co oznacza, że raz w miesiącu w naszej szkole pojawi się KTOŚ SZCZEGÓLNY, kto spotka się z uczniami i nauczycielami i zabierze ich w swój świat ....

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Przyjaciel (Nie)Potrzebnej Książki 

                

Zbiórka książek w ramach projektu:

„Przyjaciel (Nie)Potrzebnej Książki”

„Wszystkie książki mówią… Każda z nich ma jakąś najdroższą tajemnicę, którą powierzyć pragnie,

każda niesie jakąś wiadomość, którą chce podać w najdalsze pokolenie”.
Jan Parandowski

Przyjaciel (Nie)Potrzebnej Książki 

schronienie dla zapomnianych książek z domowej biblioteki

Zachęcamy do przynoszenia przeczytanych, niepotrzebnych książek oraz takich, którymi z jakichś względów chcemy się podzielić z innymi osobami. W książce można pozostawić kartkę z opisem motywu jej podarowania. Przyniesione książki zostaną przekazane  do przedszkoli, szpitali czy innych placówek zyskując nowych czytelników. Książki mogą nosić ślady używania, ale nie mogą być zniszczone.

Podziel się książką zainspiruj innych!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Słodki gest

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akcje wolontaryjne: Mikołajem być, Szlachetna Paczka, Paczuszka dla maluszka: XI-XII 2021 r.

W tym roku, w okresie przedświątecznym, uczestniczyliśmy aż w trzech akcjach wolontaryjnych, które udało nam się zakończyć z powodzeniem...

Zebraliśmy mnóstwo cukierków, ciasteczek, czekoladek, słodyczowych paczuszek, które przekazaliśmy dla podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga. Do naszej zbiórki przyłączyli się też Studenci z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku, w szczególności z Naukowego Koła Twórczej Resocjalizacji "Tabula rasa".

Uczestniczyliśmy również w ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka i dzięki wspólpracy z Zespołem Szkolno - Przedszkolnym w Fastach, udało nam się zebrać, dla potrzebującej starszej Pani, artykuły żywnościowe, produkty, rzeczy, które po przekazaniu wywołały uśmiech na jej twarzy i "przywróciły wiarę w drugiego człowieka". 

Wsparliśmy również Rodzinny Dom Dziecka w Knyszynie, organizując zbiórkę materiałów papierniczych i pieniędzy na rzecz przebywających tam dzieci. Do naszej akcji włączył się pan Dariusz Perkowski prowadzący sklep spożywczy "Wiola" w Obrubnikach, w którym ustawiona została, specjalnie przygotowana puszka, do której każdy kto robił zakupy, mógł wrzucić swój grosik. Dzięki tej współpracy, za zebraną kwotę mogliśmy zakupić plecaki, zeszyty, kolorowe kredki, mazaki. itd. Wszystkie rzeczy zawieźliśmy osobiście, wraz z chętnymi rodzicami, do placówki.

DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy okazali dobre serce...

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akcja "Mikołajem Być..."

A czy Ty chcesz zostać Mikołajem?

Jeśli chcecie zrobić mały gest, który sprawi radość dzieciom-podopiecznym Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga, to zapraszamy do zrobienia słodyczowej paczuszki.

Co można umieścić w takiej paczce?

wszystko co smaczne i czekoladowe, tj. czekoladki, czekolady, cukierki, słodkiego Mikołaja, gumy balonowe, rozpuszczalne, płatki do mleka, Nutellę, ciastka, wafelki, chipsy, soczki, paluszki, krakersy i inne przekąski:)

A może chcecie wrzucić jeszcze miłą, świąteczna karteczkę, która wywoła uśmiech na małej twarzy ... też można

Co dalej?

Jak już zrobicie taką paczuszkę (słodycze wrzucamy do jakiejś świątecznej lub kolorowej torebeczki, opakowania) to przynieście ją do pokoju p.Ani ChK. (pedagog)i Ani K. (logopeda)

Ile jest czasu na zrobienie paczuszki?

od 15 listopada do 15 grudnia

Co potem?

wszystkie paczuszki zostaną zawiezione prze panie Anie do Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga, a potem trafią do dzieci, stając się miłym świątecznym upominkiem

Pamiętajcie, że dobro powraca i warto je okazywać Tym, którzy na prawdę tego potrzebują...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#19 dni przeciwko przemocy

Światowa KAMPANIA 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY

W dniach 1 - 19 listopada 2021 r. nasza szkoła bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.

Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej...

Więcej dowiedzieć się można na: https://podrugie.pl/kampania-19-dni/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Góra Grosza XXII edycja

Co roku, na przełomie  listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pod nazwą

Góra Grosza

W tym roku uczestniczymy w jej XXII edycji.

Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Uczniowie i przedszkolaki  nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady:

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

 

Monety o nominałach: 1 grosz, 2 grosze, 5 groszy, 50 groszy, 1 zł, 2 zł, 5 zł zaczynamy zbierać od 2 listopada, a cała zbiórka kończy się 31 maja 2022 roku.

Od listopada, w każdej klasie szkolnej, a także w oddziale przedszkolnym, pojawią sie słoiczki, do których można wrzucać monety!

Liczymy na Wasze zaanażowanie:)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fast Heroes

Hej Kochani Uczniowie ...razem możemy ocalić niejedno życie i zdrowie!

W pażdzerniku rozpoczynamy przygodę z bohaterami Załogi Fast.

Koordynatorem programu jest p. Ania Chańko - Kraszewska (pedagog).

Główna strona programu edukacyjnego: www.fastheroes.com

Rekord Guinnessa: https://recordattempt.fastheroes.com/pl

Facebook: https://www.facebook.com/FastHeroesPolska

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Akcja PSIaciele

Masz w domu niepotrzebne zabawki, książeczki, gadżety?

Chcesz w końcu zrobić z nimi porządek?

Masz dobre serduszko i los psiaków ze schroniska nie jest Ci obojętny?

Połacz przyjemne z pożytecznym!

W dniach 4.10.2021 - 18.10.2021 r., czyli przez dwa tygodnie, można przynosić do gabinetu pani Pedagog niepotrzebne FANTY, to znaczy: zabawki, książki, gry, gadżety, które są:

- czyste,

- zadbane, w dobrym stanie.

Uzbierane fanty zostaną użyte podczas kiermaszu "PSIjaciele",

który odbędzie się w dniach 25-26 października na dolnym korytarzu.

Podczas kiermaszu będzie można kupić fanty, za symboliczne kwoty: od 1zł do 10 zł.

Zebrane pieniążki zostaną przekazane na zakup  rzeczy niezbędnych dla psiaków ze schroniska. Sezon jesienno - zimowy jest dla nich szczególnie ciężki, więc... nie bądźmy obojętni!

Dajmy naszym zabawkom drugie życie:)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przerwa na czytanie

Przerwa na czytanie... na korytarzu, w ławce, na kolanie,

weź książkę do ręki, wyzwól ją z bibliotecznej udręki,

weź ją z domu... tam nie pokazujesz jej nikomu.

A w szkole masz do tego prawo,

przewertujemy ją w lewo i w prawo.

Książka też chce żyć,

więc naucz się z nią BYĆ :)

Tego dnia zapraszamy Was do tego, aby:

- przynieść własną książkę, czasopismo, komiks, album, mangę, itd.,

- w kreatywny sposób spędzić z wychowawcą/nauczycielem PRZERWĘ NA CZYTANIE (tj. zaaranżować przestrzeń, w której będziecie czytać, przyjść w przebraniu, przygotować sobie ciekawą opowieść na temat ulubionej książki, pobyć razem z książką w ręku, wymienić się spostrzeżeniami na temat ulubionych pozycji, gustów czytelniczych, itd.),

- dać się uchwycić szkolnym paparazzi i filmowcom (tak, tak... będą na was czyhać w ukryciu),

- dobrze się bawić (z książką w tle).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Matematyka w zabawie ukryta

CEL PROJEKTU:

Cel główny: Głównym celem projektu matematyczno-konstrukcyjnego pt.: „Matematyka w zabawie ukryta” jest kształtowanie pojęć i umiejętności matematycznych dzieci w wieku przedszkolnym, logicznego myślenia, a także rozwijanie wyobraźni oraz twórczej postawy zarówno dziecka jak i nauczyciela.

PLAN DZIAŁAŃ

WRZESIEŃ

Gdy we wrześniu próg przedszkola przekraczamy od orientacji przestrzennej zabawy zaczynamy.

PAŹDZIERNIK

Kasztany, żołędzie, liście kolorowe do jesiennych rytmów wnet będą gotowe.

LISTOPAD

Młodszy i starszy przedszkolak już wie, że bez sprawnego liczenia niewiele uda się.

GRUDZIEŃ

Dodawanie i odejmowanie ćwiczyć już pora, by rachowanie to nie była nasza zmora.

STYCZEŃ

Za oknami śnieżek pada, więc przedszkolna brygada za klasyfikacje się zabiera i zgodnie z daną cechą przedmioty wybiera.

LUTY

Luty śnieg w wodę zamienia, mierzyć płyny trzeba! Zacznij jednak od długości bardzo ważnej w przedszkolu czynności! Patyk, miara lub twa stopa i zabawa gotowa!

MARZEC

Czasami w marcu zetnie wodę w garncu, przyda się ważenie i ciężaru ocenienie.

KWIECIEŃ

Kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi – intuicje rozbudzić trzeba i odgadnąć kształt….drzewa!

MAJ

Na majowy Dzień Mamy prezencik się przyda – Jak zapłacisz? Ile wydasz? W ekonomii czytaj!

CZERWIEC

 Czerwcowe słońce do zabawy zaprasza, zagrajmy więc razem!– ja, Ty i cała klasa!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szkoła do Hymnu

Już po raz czwarty uczniowie i nauczyciele Szkoły biorą udział w akcji "Szkoła do hymnu". W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewamy „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku będzie to środa, 10 listopada. W ten sposób chcemy włączyć społeczność szkolną we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Z uwagi na trwający stan epidemii proponujemy odśpiewanie hymnu w mniejszych grupach/klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lekcja o Funduszach Europejskich VI

Już we wrześniu uczniowie klas VII i VIII wezmą udział w szóstej edycji akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich” -  bezpłatnym projekcie organizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Tegoroczna „Lekcja o Funduszach Europejskich” jest poświęcona rozwojowi lokalnemu. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzą się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznają możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Omówiona zostanie także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.

Dodatkowo nauczyciele wraz z uczniami będą mogli wziąć udział w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w najbliższym otoczeniu. Autorzy najlepszych prac - szkoły oraz nauczyciele je reprezentujący - otrzymają wartościowe nagrody wspierające nauczanie (m.in. monitory interaktywne).

Zajęcia projektowe poprowadzi p. Ania Chańko-Kraszewska (pedagog)

Broszurka informacyjna do zapoznania się:

Broszura_POPW.pdf

Film do obejrzenia "Unia Europejska bliżej Ciebie":

https://youtu.be/PvK1Ko6A0SM

 

PROJEKT: SZKOŁA!

Zwyciężyliśmy w konkursie „PROJEKT:SZKOŁA!”

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało listę zwycięzców w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!” organizowanym w ramach akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”. Wśród 24 nagrodzonych nauczycieli i szkół znalazła się też nasza placówka!

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”, w ramach którego zorganizowaliśmy na bazie przekazanych przez organizatorów materiałów – zajęcia dla uczniów. Tematyka lekcji dotyczyła rozwoju lokalnego, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju polskich miejscowości. W ramach kolejnego etapu akcji mogliśmy wziąć udział w konkursie, dotyczącym  opracowania pomysłu na lokalną inwestycję - w szkole lub najbliższym otoczeniu. Zadaniem nauczycieli było sprawdzenie, jakie zmiany byłyby korzystne zarówno dla uczniów, kadry dydaktycznej jak i lokalnej społeczności. Jak informują organizatorzy wpłynęło mnóstwo bardzo dobrze opracowanych projektów, a wybór zwycięzców nie był łatwy! Tym bardziej cieszymy się, że znaleźliśmy się w gronie laureatów.

Nasza szkoła za udział w konkursie otrzymała monitor interaktywny o wartości 8500 zł, a p. Ania (koordynator projektu) – czytnik ebook o wartości 700 zł i dyplom.

Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie: https://www.polskawschodnia.gov.pl/strony/o-programie/lekcja-o-funduszach-europejskich-vi/aktualnosci/konkurs-projektszkola-rozstrzygniety/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szkoła Pamięta

Akcja #SzkołaPamięta – Miasto Grybów

#SzkołaPamięta to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy związani są z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Link do akcji: https://www.facebook.com/hashtag/szkołapamięta

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czy Moniuszko spotkał Chopina?

Warsztaty edukacyjne organizowane przez Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku pt. „Czy Moniuszko spotkał Chopina?” to cykl wyjazdowych spotkań warsztatowych odbywających się w partnerskich placówkach województwa podlaskiego. Każdy warsztat to 45-minutowe spotkanie, podczas którego artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej wcielą się w postacie najsłynniejszych polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, wprowadzając dzieci w świat ich twórczości i różnorodnych zagadnień muzycznych. Obaj kompozytorzy żyli w XIX wieku i prawdopodobnie nigdy się nie spotkali. Płaszczyzną fikcyjnej sceny spotkania staje się wspólny element ich twórczości – pieśni.

Projekt skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (klasy I-V szkoły podstawowej), które pochodzą z miejscowości oddalonych od Białegostoku, z utrudnionym dostępem do dużej instytucji kultury, jaką jest OiFP. Warsztaty są pomyślane jako swoista lekcja muzyki, prezentująca historię i muzykę omawianą w sposób przystępny, ciekawy i dopasowany do możliwości percepcyjnych dzieci. W czasie tego edukacyjnego spotkania zderzy się ze sobą twórczość dwóch wybitnych mistrzów, żyjących w tej samej epoce lecz podążających zupełnie inną artystyczną drogą.

Więcej informacji: Czy Moniuszko spotkał Chopina? - warsztaty wyjazdowe - Opera i Filharmonia Podlaska (oifp.eu)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Złote Szkoły NBP

Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program popularyzujący wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. Program aktywizuje nauczycieli i uczniów do podejmowania zespołowych inicjatyw na rzecz swojej szkoły i najbliższego otoczenia przybliżających zagadnienia ekonomiczne w nowatorski i przystępny sposób. Zespoły nazwane Drużynami Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej ubiegają się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”, wykonując określone w programie zadania. Spośród wszystkich szkół z tytułem „Złota Szkoła NBP” są wybierane i nagradzane te, które będą autorami najlepiej zrealizowanych zadań. Zamysłem NBP jest stworzenie ogólnopolskiej sieci Złotych Szkół NBP, które będą liderami w dziedzinie upowszechniania wiedzy o finansach.

Więcej informacji: Narodowy Bank Polski - Internetowy Serwis Informacyjny (nbp.pl)

ROK 2020/2021

 

Akcja: "Rajd rowerowy"

Drodzy Uczniowie... Drodzy Rodzice,

zgodnie z coroczą tradycją, zapraszamy serdecznie do udziału w rajdzie rowerowym, który stanowi doskonałą sposobność do aktywności na świeżym powietrzu, spalenia kalorii, świetnej zabawy, a przy tym INTEGRACJI społeczności szkolnej!!! Na trasie rajdu zaplanowano OGNISKO :)

W tym roku na rajd zapraszamy nie tylko Uczniów i Nauczycieli, ale również RODZICÓW!! :-)

Rajd odbędzie się 18 czerwca 2021 (piątek) w godzinach 8.00-11.00/11.30 (oczywiście z postojem).

Organizatorzy, którzy zadbają o pozytywną energię podczas rajdu:

p. Ania (pedagog), ks. Krzysztof, p. Wojtek

 

 

Projekt "Edu_akcja ENTER"

 

„Edu_akcja ENTER”

 

 

Projekt profilaktyczny zapobiegający zachowaniom ryzykownym wśród uczniów z  wykorzystaniem metod kształcenia na odległość

 

 

 

 

Autor projektu: Anna Chańko - Kraszewska (pedagog szkolny)

 

Termin realizacji projektu: grudzień 2020- luty 2021

 

Grupa docelowa: uczniowie klas IV-VIII, wychowawcy, rodzice

 

 

 

 

Projekt "To DziałaMY!"

 

 Informacje o projekcie: PROJEKT.odt

 Warto zajrzeć: konwencja_dla_dzieci.pdf

 Koordynatorzy projektu: Elżbieta Struczewska,

                           Anna Krupienik

 

Jesteśmy na Youtube:

https://youtu.be/YJ0zr0oSTcQ

https://www.youtube.com/watch?v=hbfLxqiefqw

 

Projekt "Matematyka to mój świat"

 
9 września 2020 r.  cała piętnastka  z grupy projektowej pojechała do nowo otartego Epi- Centrum Nauki w Białymstoku, by przekonać się czy abstrakcyjne twierdzenia matematyczne znajdują zastosowanie w świecie codziennym. Okazało się ,że po wejściu do Epi-Centrum Nauki uczniowie przenieśli się w świat, w którym nuda nie istnieje. To wyjątkowe i pasjonujące miejsce, w którym nauka spotyka się z zabawą.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce  Album Fotograficzny oraz https://www.facebook.com/epicentrumnauki
 

Projekt "Podlaska Wielkanoc wczoraj i dziś"

Ludowe tradycje Wielkanocne przekazywane z pokolenia na pokolenie pokazują, jak wielkie znaczenie miały świeta Wielkiej Nocy dla wspólnoty lokalnej. Na Podlasiu zawsze były to wyjątkowe święta, związane ze szczególnymi obrzędami. Co to były "konopielki"? Na czym polegał pogrzeb śledzia?Jak wykonywały palmy i piasnki nasze babcie? Na te wszystkie pytania nasi uczniowe znajdą  odpowiedzi w ramach programu szkolnego "Podlaska Wielkanoc wczoraj i dziś".

 

Założenia programu: kultywowanie wsród uczniów tradycji ludowych związanych z Wielkanocą na Podlasiu; przekazanie dziedzictwa przodków młodszym pokoleniom, rodzicom i społeczności lokalnej; uczestnictwo w spotkaniach rękodzielników ludowych tworzących palmy, pisanki, a także słomiane pająki wywodzące się z  tradycji naszego regionu;  wycieczki szkolne do miejsc, gdzie tradycja żyje (np. Białostockie Muzeum Wsi); warsztay i spotkania z tworzenia ozdób wielkanocnych, a także obrzędów z instruktorem Gminnego Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym.

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Królowej Bony Sforzy w Obrubnikach
    Obrubniki 33
    16-002 Dobrzyniewo Duże
  • (85) 7197-098

Galeria zdjęć